Nie od razu model zbudowano – część 4

Cz.4-obrazek wyróżniający

Etapy V-VII – Składanie budynku i wykańczanie modelu

Podstawa makiety i konstrukcja budynku z elektryką była gotowa. Mogłem przystąpić do kolejnych etapów pracy

Kolejność prac

Oświetlenie w bryle budynku było gotowe. Mogłem przystąpić do nakładania elewacji. Podobnie jak wcześniej, na bieżąco wycinałem elementy z tektury i plexi wykorzystując wydrukowany szablon. Rozpocząłem od montażu attyki. Następnie wykończyłem północne i południowe skrzydło. Na samym końcu zmontowałem hol wejściowy.

Cz4.1 Cz4.2
Elewacja

Elewacja obu skrzydeł składa się z kilku warstw. Ścianę osłonową na wszystkich kondygnacjach wykonałem z pojedynczych fragmentów plexi. Na elewacji zachodniej i południowej wkleiłem mocowanie dla zewnętrznej warstwy podwójnej fasady. Niewielkie pionowe pasy na fasadzie maja za zadanie imitować właśnie ten element wsporczy. W rzeczywistości, do stalowej podkonstrukcji, lekko nachylonej ku ulicy instalowano by, przy wykorzystaniu mocowań typu spider, szklane tafle.

Podczas łączenia plexi z tekturą powstały niewielkie plamki kleju, który wsiąkł w tekturę. Nie wyglądało to estetycznie w związku z czym w górnym i dolnym pasie ściany osłonowej postanowiłem dokleić maskownice.

Cz4.3 Cz4.4
Do wykonania w całości przeszklonego holu wejściowego użyłem ściętych pod odpowiednim kątem patyczków do szaszłyków. 3 ramy, wszystkie o przekroju koła, były jedyną podbudową dla fragmentów plexi w związku z czym był to najbardziej wrażliwy i skomplikowany element modelu, a wykonanie go wymagało dużo uwagi.

Szklane panele o nieregularnych kształtach przyczepiłem używając skróconych szpilek.

Posadowienie budynku

Przed zamontowaniem budynku do podstawy należało wykonać elektrykę. Przełącznik i wtyk zasilacza schowałem za jednym ze skrajnych budynków tak aby nie rzucał się w oczy. Pod spodem przy użyciu taśmy klejącej zamocowałem obwód. Na koniec w miejscu posadowienia biurowca wywierciłem otwory dla przewodów wychodzących z modelu. Po przyklejeniu go do podstawy i zlutowaniu przewodów mogłem przystąpić do wykańczania makiety.

Cz4.7 Cz4.6
Detale: ludzie, drzewa, pojazdy

Ze względu na zastosowaną skale nie byłem w stanie wykonać realistycznie wyglądających postaci. Próby laserowego wycinania ludzi zakończyły się fiaskiem. Znów z pomocą przyszły mi wykorzystane już wcześniej szpilki, które w dobry sposób imitują pojedyncze osoby.

Pamiętacie pewnie druciane drzewa, które usunąłem na samym początku. W celu zachowania przyjętej stylistyki nie mogłem ich wykorzystać. Proste, schematyczne drzewa wykonałem z kuleczek filcowych nabijanych na wykałaczki.

Na jezdni domalowałem pasy przy pomocy białej kredki.

Samochody zostały wycięte laserowo w płycie MDF o grubości 4mm. Niestety, wykonane w ten sposób pojazdy były niemiłosiernie osmolone. Każdy z nich wymagał pracochłonnego szlifowania przy użyciu papieru ściernego o drobnej gramaturze. Musiałem bardzo uważać, żeby podczas oczyszczania z sadzy pojazdy nie zatraciły swojego kształtu.

Cz4.9 Cz4.11
Zakończenie

Przyklejanie samochodów było ostatnią fazą wykonania makiety. Gdy wszystkie znalazły się na swoim miejscu mogłem podłączyć model do prądu i z dumą patrzeć na wykonaną makietę. Mam nadzieję, że Wam również przypadła ona do gustu.

Cz4.10 Cz4.12
Serdecznie zapraszam do galerii modeli, gdzie zobaczyć można więcej zdjęć gotowej makiety jak również inne moje realizacje w tym najnowsza – dom jednorodzinny.

Jeden komentarz do „Nie od razu model zbudowano – część 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *